Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Balıkesir'de 19 Mayıs Gençlik Festivali Coşkuyla Kutlandı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı "Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir'de Gençlik Var" sloganıyla düzenlediği "Gençlik Festivali" ile kutladı. Festivalde gençler için konserler, tiyatro gösterileri, müzik dinletileri ve sanat atölyeleri düzenlendi. Başkan Akın, gençliğin tarihi önemini vurgulayarak milli mücadeleye ve bağımsızlık ruhuna dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 10:10
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 10:10
Kaynak: Pandermos 10,5
Balıkesir'de 19 Mayıs Gençlik Festivali Coşkuyla Kutlandı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı "Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir'de Gençlik Var" sloganıyla düzenlediği "Gençlik Festivali" ile kutladı. 16-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen festival, gençler için birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Dört gün süren etkinlikler, Avlu Yaşam Merkezi, Kuvayı Milliye Caddesi ve Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda kurulan sahnelerde konserler ve tiyatro gösterileri ile başladı. Balıkesirliler, festival süresince çeşitli müzik dinletileri, resim ve ebru atölyeleri, zeybek ve modern dans gösterileri ile sanatı sokağa taşıdı. Milli Kuvvetler Caddesi, iki gün boyunca trafiğe kapatılarak bu etkinliklere ayrıldı.

19 Mayıs sabahı, Başkan Ahmet Akın ve büyük bir kortej, bando takımı eşliğinde Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Bu anlamlı tören, marşlar eşliğinde büyük bir coşku ile gerçekleşti. Başkan Akın, gençlerin bu önemli günü dolu dolu yaşaması için her ayrıntıyı düşündü ve hayata geçirdi.

Festival, halktan büyük beğeni topladı. Vatandaşlar, bu denli güzel bir 19 Mayıs etkinliği yaşamadıklarını belirterek Başkan Akın’a teşekkür etti. Gündüz ve gece ayrı ayrı düzenlenen etkinliklerden oldukça memnun kaldıklarını ifade eden vatandaşlar, bu tür organizasyonların devam etmesini istediklerini dile getirdi.

Törende konuşan Başkan Ahmet Akın, Balıkesir’in milli mücadelenin örgütlü bir hale geldiği ilk vilayet olduğunu vurguladı. 19 Mayıs'ın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı milli mücadeleye ve gençliğe atfedilen önemi belirtti. Akın, "Bu bayram, milletimizin vatan sınırlarında esaret toprağına gömülmüş mevcudiyetinin, 'Ya İstiklal Ya Ölüm' haykırışlarıyla adeta yeniden var olduğu ve gençlik adıyla çiçek açtığı şanlı tarihimizin nişanesidir" dedi. Balıkesir'in bu mücadeledeki önemli rolüne değinen Akın, şehrin tam bağımsızlık ateşini yakan cesur atalarının mirasını gururla taşıdığını ifade etti.

Başkan Akın, Balıkesir’in tarihî rolüne dikkat çekerek, "Gençlerimiz, bizler için çok önemli. Kuvayı Milliye şehri Balıkesir’in bağrında büyümüş vatan evlatları olarak atalarımızdan yadigâr kalan tam bağımsız Türkiye emanetine tüm varlığımızla sahip çıkıyoruz; bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi. Kendisinin de İstiklal Madalyası sahibi bir dedenin torunu olduğunu belirten Akın, Balıkesir'e hak ettiği İstiklal Madalyası’nı kazandırmak için mücadele ettiğini ve etmeye devam edeceğini söyledi. Akın, bu mücadelesini Kuvayı Milliye kahramanlarına ve bağımsız vatanı emanet eden atalarına vefa borcu olarak gördüğünü ekledi.

Festivalin son gününde de coşku devam etti. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bu görkemli festival, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Balıkesir’de yaşayan gençler için unutulmaz kıldı. Başkan Akın, milli bayramların Balıkesir'de en güzel şekilde kutlanmaya devam edeceğini belirterek, bu tür etkinliklerin önemine vurgu yaptı.

Balıkesir’deki 19 Mayıs kutlamaları, gençlere ve halka sunulan etkinliklerle büyük beğeni topladı. Balıkesir, Kuvayı Milliye şehri olarak milli mücadeledeki önemli rolünü bir kez daha hatırlattı ve gençlerle bu ruhu yaşattı. Başkan Ahmet Akın’ın öncülüğünde düzenlenen festival, coşkulu ve unutulmaz anlarla dolu dört günü geride bıraktı.

Kaynak: Pandermos 10,5

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.