Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Balıkesir'de Haşereyle Mücadele Aralıksız Sürüyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sivrisineksiz bir yaz için haşereyle mücadeleye hız kesmeden devam ediyor. Zirai Drone kullanımıyla insan gücünün erişemediği alanlarda da etkin ilaçlama yapılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 11:46
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 11:46
Kaynak: Pandermos 10,5
Balıkesir'de Haşereyle Mücadele Aralıksız Sürüyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, sivrisinek ve karasinek mücadelesi kapsamında haşereyle mücadele faaliyetlerini ilçe belediyeleriyle koordineli bir şekilde sürdürüyor. Bu çalışmalar, Balıkesirlilerin yaz aylarını daha rahat geçirmelerini hedefliyor. Mücadele kapsamında larva kaynakları tespit edilerek düzenli aralıklarla Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan insektisitler kullanılarak ilaçlamalar gerçekleştiriliyor. Vektörel hastalıkların önlenmesi için vektörlerin kaynağının kontrol altına alınması önemseniyor ve bu doğrultuda çalışmalar etkin bir şekilde yapılıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, mücadelede ileri teknoloji kullanarak Zirai Drone (ZİHA) ile havadan ilaçlama yapıyor. Bu yöntemle, insan gücünün erişemediği sazlık alanlar, sulama kanalları ve geniş su birikintileri gibi ulaşılması zor noktalarda bile etkin ilaçlama gerçekleştiriliyor. Özellikle çeltik üretiminin yoğun olduğu Manyas ve Gönen ilçeleri başta olmak üzere, Bandırma, Erdek, Edremit, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık’ta toplam dört bin dekar alanda ilaçlama çalışmaları tamamlanmış durumda.

Yıl boyunca süren mücadelede, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyelerine araç, ekipman ve biyosidal ürün desteği sağlıyor. Bunun yanı sıra, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı beş ayrı ekip de ilaçlama faaliyetlerini sürdürüyor. Sivrisinek üreme kaynakları olan durgun sular, foseptikler, rögarlar, inşaat bodrum suları, dere yatakları, bataklıklar, sazlık alanlar ve süs havuzları insan ve çevre sağlığı açısından güvenli olan doğal larvasitlerle ilaçlanıyor. Karasineklerin üreme ve konaklama noktaları olan gübrelikler, çöp konteynerleri ve çöp depolama alanlarında ise yıl boyunca rutin program kapsamında mücadele gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamlı çalışmalar sayesinde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sivrisineksiz ve karasineksiz bir yaz için kararlılıkla mücadeleye devam ediyor. Belediyenin, çevre ve insan sağlığını ön planda tutarak yürüttüğü bu çalışmalar, Balıkesir halkının rahat ve huzurlu bir yaz geçirmesini hedefliyor.

Kaynak: Pandermos 10,5

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.