Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Sevinç Baykan Özden

Balıkesir Kent Konseyi'nin Olağan Genel Kurulu, geniş bir katılımla gerçekleştirildi ve Sevinç Baykan Özden, oy çokluğuyla başkan seçildi. Başkan Ahmet Akın, kent konseylerinin ortak aklın egemen kılınmasındaki önemini vurguladı. 20 ilçeden yüzlerce katılımcının yer aldığı toplantıda, Balıkesir'in geleceği için atılacak adımlar ve projeler tartışıldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2024 12:30
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 12:30
Kaynak: Pandermos 10,5
Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Sevinç Baykan Özden

Balıkesir Kent Konseyi Olağan Genel Kurulu, yüzlerce kent gönüllüsünün katılımıyla gerçekleştirildi. Yapılan seçim sonucunda Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Sevinç Baykan Özden oldu. Genel Kurul'da konuşan Başkan Ahmet Akın, ortak aklın önemini vurguladı ve kent konseylerinin bu süreçteki rolüne dikkat çekti. Toplantı, Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde 20 ilçeden gelen yüzlerce vatandaşın katılımıyla yapıldı. Program, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından, Balıkesir Kent Konseyi'nin faaliyetlerini anlatan bir video gösterildi ve protokol konuşmalarına geçildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, bir şehrin ortak akılla yönetilmesi gerektiğini belirtti. Tek bir kişi veya grubun kararlarına bırakılan şehirlerin kısır ve verimsiz bir döngüye gireceğini vurgulayan Akın, nitelikli insan gücünün kaybının büyük bir talihsizlik olduğunu söyledi. Akın, Balıkesir'i nitelikli insan gücünü artıran, tarımsal ve kırsal potansiyelini yükselten, turizm cenneti haline gelen, üniversiteleriyle öğrenciler için çekim merkezi olan, teknolojiyi kullanan ve teknolojiyle bütünleşen bir şehir yapmak için adımlar attıklarını ifade etti.

Balıkesir'in kongreler şehri olarak anılmasının tesadüf olmadığını belirten Akın, Dönüşüm Kongresi'nde kentle ilgili birçok önemli fikrin ortaya konduğunu ve bu fikirlerin Balıkesir için büyük önem taşıdığını söyledi. Kentin tarihi mücadelesini ve örgütlenme becerisini vurgulayan Akın, Balıkesir'in yeşil dönüşüm ve iklim değişikliği konusunda Türkiye'nin en uygun şehirlerinden biri olduğunu belirtti. Yeşil ve temiz bir Balıkesir için çalıştıklarını, 20 ilçede hiçbir ayrım yapmadan mücadele ettiklerini ifade etti.

Kent konseylerinin ortak aklı egemen kılmanın önemli yollarından biri olduğunu belirten Akın, yıllardır katıldığı kent konseyleri toplantılarından edindiği deneyimlerin Balıkesir'in potansiyelini ve tecrübesini ileriye taşıyacağını söyledi. Kent ve insanın birbiriyle birleşmesi gerektiğini vurgulayan Akın, Balıkesir Benim Ailem söylemini hayata geçirmek için büyük bir enerjiyle çalışacaklarını belirtti. Ortak akılla, nitelikli insan kaynağıyla Balıkesir için var güçleriyle çalışacaklarına söz verdi.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Balıkesir'in hak ettiği yere gelmesi için daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Akın'ın göreve geldiği gibi kolları sıvadığını ve Dönüşüm Kongresi ile STK'ların gözünden kentin değerlendirmesini yaparak yeni bir başlangıç yapıldığını belirtti.

Genel Kurul'da, Tahir Korucuoğulları'nın başkanlığında, Lale Bayraktar ve Haydar Filiz'in katip üyeliğinde Divan Heyeti oluşturuldu ve gündem maddeleri görüşüldü. Başkan ve Yönetim Kurulu seçimleri yapıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Sevinç Baykan Özden, oy çokluğuyla Balıkesir Kent Konseyi Başkanı seçildi. Yönetim Kurulu'nda Balıkesir'de faaliyet gösteren 44 kurum, kuruluş, oda ve STK'nın üyeleri yer aldı.

Sevinç Baykan Özden, 10 yıldır Kent Konseyi'nde aktif olarak çalıştığını belirtti. Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılması, hemşehricilik hukuku ve bilincinin geliştirilmesi, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetim anlayışının benimsenmesi, sürdürülebilir gelişmenin sağlanması ve bu konuda ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik projelerin uygulanması gibi görevleri yerine getireceklerini söyledi. Balıkesirliler'in bu bayrağı doğru taşıyacak kişiler olduğunu vurgulayan Özden, Balıkesir Kent Konseyi'ni birlikte yöneteceklerini ve birlikte çalışacaklarını ifade etti.

Kaynak: Pandermos 10,5

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.