Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Balıkesir Liseli Keşşaflar Müzesi Açıldı

Birinci Dünya Savaşı’nda şehit olan Balıkesir Liseli Keşşafların anısına Balıkesir Liseli Keşşaflar Müzesi açıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesirliler Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen açılışta Başkan Ahmet Akın, Balıkesir'i Türkiye’nin parlayan yıldızı yapma hedefini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2024 09:13
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 09:13
Kaynak: Pandermos 10,5
Balıkesir Liseli Keşşaflar Müzesi Açıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Balıkesirliler Derneği iş birliğinde düzenlenen törenle Birinci Dünya Savaşı’nda şehit olan 94 Balıkesir Liseli Keşşafın anılarını yaşatacak olan Balıkesir Liseli Keşşaflar Müzesi açıldı. Açılışta konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, "Tarihimize, kültürümüze sahip çıkmak için seferberlik başlattık. Kuvayı Milliye’nin başşehri olan Balıkesir’i, Türkiye’nin parlayan yıldızı yapacağız," dedi.

Birinci Dünya Savaşı'nda gösterdikleri üstün cesaret ve kahramanlıkla tarihte unutulmazlar arasında yerini alan Balıkesir Liseli Keşşafların onuruna açılan müze, İsmail Hakkı Özmumcu ve ailesinin Balıkesir Liseliler Derneği’ne bağışladığı, Anıtlar Kurulu tarafından tescillenen bina restore edilerek oluşturuldu. Şehrin en eski tarihi yapılarının bulunduğu Karaoğlan Mahallesi’nde yer alan müze, 94 Balıkesir Liseli Keşşafın anılarını yaşatacak.

Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Esin Balıbek, Balıkesir Lisesi’nin 1885 yılında kurulan köklü bir okul olduğunu ve Ulu Önder Atatürk’ün de şehri ziyaret ettiğinde okulu ziyaret ettiğini belirtti. Balıbek, "Kentimizin köklü ailelerinden İsmail Hakkı Özmumcu ve ailesi, çocukluklarının geçtiği evlerini bizlere emanet ettiler. Derneğimiz yönetiminin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne sunduğu ‘Balıkesir Liseli Keşşaflar Müzesi’ projesi kabul edilerek yapımına başlandı. Binamız aslına uygun yapılarak Balıkesir’e önemli bir değer kazandırıldı," dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, müzenin açılışında yaptığı konuşmada, "Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir’imizin vatanın bütünlüğü konusunda tarihi rolü büyük. Uzun zamandır hak ettiği ‘İstiklal Madalyası’nı neden hak ettiğini, Türk Milleti’ne göstermek için her gün yeni adımlar atıyoruz. Bizler, tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmak için bir seferberlik başlattık. Bu şekilde Kuvayı Milliyeci büyüklerimize vefa borcumuzu ödeyeceğiz," dedi.

Başkan Ahmet Akın, Birinci Dünya Savaşı sırasında Balıkesir Liseli Keşşafların gösterdiği fedakârlık ve cesaretin altını çizerek, "Bu şanlı direnişte Balıkesir’imizin evlatları en önde yer aldılar. Balıkesir Lisemizin keşşafları büyük bir kahramanlık göstererek cepheye koştular ve Çanakkale’de canlarını feda ettiler. Bu sebeple 1916-1917 ve 1917-1918 yılları arasında mezun verilemedi. Bizler bu fedakâr insanların torunlarıyız ve onlara layık olmak için çalışıyoruz," ifadelerini kullandı.

Başkan Ahmet Akın, açılışta yaptığı konuşmada, Balıkesir’in Milli Mücadele'deki rolüne vurgu yaparak, "15 Mayıs’ta İzmir işgal edildiğinde, 16 Mayıs’ta Milli Mücadele’yi Yiğit Balıkesirlilerin başlattığını anlatın. Bu bizim atalarımıza borcumuzdur. Balıkesirliler olarak, Kuvayı Milliyeciler olarak hem Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hem de şehitlerimize ve gazilerimize vefa borcumuzu ödemek için gece gündüz çalışacağız," dedi.

Balıkesir Liseli Keşşaflar Müzesi’nin açılması, hem Balıkesir’in tarihi mirasına sahip çıkma hem de şehrin kültürel değerlerini koruma açısından büyük bir önem taşıyor. Bu tür projelerle Balıkesir’in tarihine ve kültürüne verdiği önemi gösteren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, şehirdeki tarihi yapıların korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına büyük katkı sağlıyor. Müzede, Birinci Dünya Savaşı'nda şehit olan 94 Balıkesir Liseli Keşşafın anıları yaşatılacak ve bu kahramanlık hikayeleri gelecek nesillere aktarılacak.

Bu tarihi mirasın yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için yapılan çalışmalar, Balıkesir’in kültürel zenginliklerini koruma ve tanıtma konusundaki kararlılığını gösteriyor. Balıkesir Liseli Keşşaflar Müzesi, bu anlamda hem bir vefa borcunun ödenmesi hem de şehrin tarihi ve kültürel kimliğinin korunması açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Pandermos 10,5

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.