Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP, Depremin Birinci Yılında Çözüm Çağrısında Bulunuyor

Cumhuriyet Halk Partisi, 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıldönümünde, 53.537 vatandaşımızın kaybını anarken, deprem bölgesindeki çözümlememiş sorunlara ve iktidarın ihmallerine dikkat çekiyor. Çevresel zararlar ve vatandaşların karşılaştığı sorunlarla mücadele etmeye devam edeceklerini belirtiyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 22:02
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 22:02
Kaynak: Pandermos 10,5
CHP, Depremin Birinci Yılında Çözüm Çağrısında Bulunuyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilimizi derinden etkileyen depremlerin birinci yıl dönümünde, resmi rakamlara göre hayatını kaybeden 53.537 vatandaşımızı rahmetle anıyor ve yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyor. Bu felaket, Türkiye'nin deprem gerçeğiyle yüzleşmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Deprem, 35.000 binanın yıkılmasına ve 300.000'e yakın ağır hasarlı bina kaydının oluşmasına yol açmış, 14 milyon insanımızı doğrudan etkileyerek 2 milyon vatandaşımız için barınma sorunu oluşturmuş ve 5 milyon vatandaşımızı başka yerlere göç etmeye zorlamıştır. Ne yazık ki, hâlâ çadırlarda yaşamak zorunda olan vatandaşlarımız varken; temiz içme suyu, sağlık, eğitim, istihdam ve güvenlik açıkları da devam etmektedir.

CHP, iktidar partisinin deprem sonrası yaraları sarmak yerine, sorumluluktan kaçındığını, vatandaşları mağdur ettiğini, çevreyi tahrip ettiğini ve yolsuzluklara göz yumduğunu ifade etmektedir. Özellikle enkaz atıklarının doğru şekilde yönetilmemesi, deprem bölgesinde yaşanan en büyük sorunlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Yaklaşık 120 milyon tonluk enkaz atığı, çevre ve insan sağlığını tehdit eder biçimde tarım alanlarına, su kaynaklarına, yaşam alanlarına ve sulak alanlara dökülmüştür.

CHP, Nisan 2023'te Hatay'da, enkaz atıklarının doğaya zarar vermeyecek şekilde yönetilmesi amacıyla dava açmıştır. Ancak, dava süreci iktidarın engellemeleri nedeniyle 9 aydır devam etmektedir. Bu süre zarfında, deprem bölgesindeki çevre kirliliği artmış ve halkın sağlığı daha da tehlikeye girmiştir.

Parti, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların haklarını savunmaya, iktidarın ihmallerini ve yolsuzluklarını ortaya çıkarmaya, çevre ve insan sağlığını korumaya devam edeceğini belirtmektedir. CHP, deprem bölgesindeki sorunların çözümü için iktidarı acil eylem planı hazırlamaya, yargıyı etkilemeyi bırakmaya, bilim insanlarının, meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının ve yerel yönetimlerin önerilerini dikkate almaya çağırıyor.

Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın yanında olduklarını vurgulayan CHP, onların sesi, soluğu ve umudu olmaya devam edeceğini ifade ediyor. Parti, deprem bölgesindeki yaraların sarılması için, iktidarın değil, halkın ittifakı olarak çalışma sözü veriyor.

Kaynak: Pandermos 10,5

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.