Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye'den Japonya'ya 1 Milyar Dolarlık Gıda İhracatı Hedefi

Türkiye, zengin gıda ürünleri çeşitliliği ile Japonya’ya ihracatta 1 milyar dolarlık hedefle Tokyo'daki Foodex Japan Fuarı’na 51 firmayla katılıyor. Ege İhracatçı Birlikleri'nin koordinasyonunda gerçekleşen bu katılım, Türk gıda sektörünün global pazardaki iddiasını pekiştiriyor. Japonya’ya yapılan ihracatın artması, Türk gıda ürünlerinin dünya genelindeki kalitesini ispatlamakta ve sektörün ihracatını daha da artırma potansiyelini güçlendiriyor.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 13:06
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2024 09:03
Kaynak: Pandermos 10,5
Türkiye'den Japonya'ya 1 Milyar Dolarlık Gıda İhracatı Hedefi

Türkiye, dünyanın gıda ambarı olarak kabul edilen geniş ve çeşitli gıda ürünleri yelpazesiyle Japonya’da düzenlenecek olan Foodex Japan Fuarı’na büyük bir katılım gösteriyor. 5-8 Mart 2024 tarihleri arasında Tokyo’da gerçekleştirilecek fuara, Türkiye'den 51 firma ile milli katılım organizasyonu düzenleniyor. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, bu etkinliğin Türk gıda sektörünün Japonya pazarındaki hedeflerine ulaşmasında önemli bir adım olduğunu belirtti.

Foodex Japan Fuarı, Uzakdoğu'nun en büyük gıda fuarı olma özelliğini taşıyor ve Türkiye bu yıl 26. kez milli katılım gösteriyor. Türkiye'nin dünya çapında önemli bir tedarikçisi olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, zeytinyağı gibi birçok üründe Japonya gibi referans kabul edilen bir pazara ihracat yapmanın, global pazarda Türk gıda ürünlerinin kalitesini ispatladığına dikkat çekiliyor.


 

Ege İhracatçı Birlikleri Sürdürülebilirlik ve Organik Ürünler Koordinatörü ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Türk gıda sektörünün Cumhuriyetin 100. yılında 26 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve Japonya, Çin, Hindistan gibi büyümeyi hedefledikleri pazarlarda güç kazanmayı amaçladıklarını ifade etti.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Japonya’ya yapılan zeytinyağı ihracatının önemli bir artış gösterdiğini ve bu ürünün Türkiye'den Japonya'ya yapılan gıda ürünleri ihracatında önemli bir yer tuttuğunu belirtti. Türkiye'nin Japonya'ya gıda ihracatını orta vadede 1 milyar doların üzerine çıkarma hedefi, sektörün uluslararası alandaki gücünü ve potansiyelini ortaya koyuyor.

Kaynak: Pandermos 10,5

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.