Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Emekli Milyonlara Bayram İkramiyesi Müjdesi: Tarihler Belli Oldu

Emekliye müjde: 16 milyon vatandaşın bayram ikramiyeleri %50 artışla 3.000 TL oldu. İlk ödeme Nisan'da, yasal süreç sonrası.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2024 09:16
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2024 09:16
Kaynak: Pandermos 10,5
Emekli Milyonlara Bayram İkramiyesi Müjdesi: Tarihler Belli Oldu

Emekli vatandaşlar için beklenen müjde geldi. Türkiye genelinde 16 milyon emeklinin sabırsızlıkla beklediği bayram ikramiyeleri ile ilgili detaylar açıklandı. Geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli ikramiyelerinde yüzde 50 oranında bir artış yapılarak miktarın 3 bin Türk Lirası'na yükseltildiğini duyurdu. Bu gelişme, emekliler arasında büyük bir memnuniyet yarattı.

Yıllardır devam eden emekli ikramiye geleneği, 2018 yılında başlamış ve ilk olarak 1.000 TL olarak ödenmişti. Zaman içinde bu miktar kademeli olarak artırılarak 2.000 TL'ye ulaşmıştı. Son yapılan yüzde 50'lik zam ile birlikte emekli vatandaşlar, her iki bayram için toplamda 6.000 TL ikramiye almaya hak kazanacaklar. Ancak, bu zamlı ikramiyelerin ödenmesi için öncelikle yasal bir düzenlemenin yapılması gerekmektedir.

Yasal düzenleme süreci, geçtiğimiz cuma günü AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan bir yargı kanunu teklifi ile başlatıldı. Beklentiler, emekliye ikramiye düzenlemesinin bu yargı paketi içinde Meclis'ten geçmesi yönünde. Komisyon görüşmelerinin ardından Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak olan oylama ve Resmi Gazete'de yayımlanma işlemleriyle birlikte düzenleme yasalaşacak.

Peki, emeklilere ödenecek bu ikramiyeler ne zaman hesaplara yatırılacak? Ödemelerin, Ramazan Bayramı öncesinde 1-9 Nisan tarihleri arasında, Kurban Bayramı öncesinde ise 10-15 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanıyor.

İkramiye ödemelerinden kimler yararlanacak? Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, ölüm aylığı alanlar; sürekli iş görmezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terör mağdurları ile bu kişilerin hak sahipleri ikramiye alabilecekler.

Yeni emeklilik başvurusu yapan vatandaşlar da bu ikramiyeden faydalanabilecek. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, yasal düzenlemenin ardından tüm emeklilerin bu ikramiyeden yararlanabileceğini belirtti. Bayram, emekli dilekçesini bayramdan önce veren herkesin, dilekçe verdikleri tarihten itibaren ikramiye almaya hak kazanacağını ifade etti.

Birden fazla emekli maaşı alanlar ise yalnızca bir emeklilik için ikramiye alabilecek. Bu, emeklilerin bayramlarda bir kez ikramiye alabilecekleri anlamına geliyor

Kaynak: Pandermos 10,5

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.