Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye'de İHA lisans ve sertifika sayısı 1,5 milyon

Türkiye'de İnsansız Hava Araçlarına (İHA) olan ilgi hızla artarken, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı İHA sayısı ve lisans/sertifika sayısında büyük bir artış yaşandı. 5 Aralık itibarıyla ülkedeki toplam İHA sayısı 62 bin 892'ye, lisans ve sertifika sayısı ise 1 milyon 450 bin 530'a ulaştı.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2023 23:02
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 23:05
Kaynak: Pandermos 10,5
Türkiye'de İHA lisans ve sertifika sayısı 1,5 milyon

Türkiye'de insansız hava araçlarının (İHA) kullanımı, her geçen gün daha fazla alanda yaygınlaşırken, bu alana olan ilgi ve yatırım da artmaya devam ediyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) son verilerine göre, Türkiye'deki toplam İHA sayısı 5 Aralık itibarıyla 62 bin 892'ye ulaştı. Aynı zamanda, İHA lisans ve sertifika sayısı da 1 milyon 450 bin 530'a yükseldi.

Bu rakamlar, İHA teknolojisinin Türkiye'de ne kadar hızlı büyüdüğünü gösteriyor. 2017 yılında toplam İHA sayısı 17 bin 77 iken, bu sayının yüzde 268,3 artışla 62 bin 892'ye çıkması dikkat çekici bir gelişme. Ayrıca, verilen lisans ve sertifika sayısının 1 milyon 450 bin 530'a çıkması, İHA sektöründeki ilginin ve profesyonelleşmenin göstergesi olarak kabul ediliyor.

İHA kullanımı, ithali, satışı, kayıt ve tescili, uçuşa elverişliliği, hava trafik hizmetleri ve İHA operasyonlarına ilişkin usul ve esaslar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı SHGM tarafından düzenleniyor. Bu düzenlemeler, İHA'nın ağırlığına ve kullanım amacına göre değişkenlik gösteriyor. 500 gram ve üzeri İHA'lar için sisteme kaydolma ve SHGM'den onay alma zorunluluğu bulunuyor.

SHGM, Sportif/Amatör Pilot Sertifikası'nı ücretsiz olarak sağlıyor. Bu sertifika, 20 soruluk ücretsiz bir çevrim içi sınavın başarıyla geçilmesiyle elde edilebiliyor. Bu sertifika ile sadece "yeşil alan" olarak adlandırılan açık arazilerde ve yerleşim olmayan yerlerde uçuş yapılabilmesi mümkün oluyor.

Ticari amaçlar için ise İnsansız Hava Aracı Ticari Pilot Eğitim Sertifikası ve İHA Pilot Lisansı gerekiyor. Bu lisanslar, yetkili eğitim kuruluşları tarafından veriliyor.

İHA uçuşlarına ilişkin bazı kısıtlamalar da bulunuyor. Özellikle, emniyet ve askeriye ait alanlar, kamu kurumları ve güvenlik açısından hassas bölgeler, havaalanları ve yaklaşma sahaları gibi belirli bölgelerde İHA uçuşlarına izin verilmiyor.

Kaynak: Pandermos 10,5

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.