Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Petlas, Küresel Pazarda Gücünü Artırıyor

Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Petlas, 130'dan fazla ülkeye ihracat yaparak, 2023 yılında 14.662 milyon TL'lik ciro elde etti. Yeni akıllı depo yatırımı ve savunma sanayi projeleriyle büyümesini sürdüren firma, sürdürülebilirlik alanında da önemli adımlar attı.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 13:46
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2024 11:44
Kaynak: Pandermos 10,5
Petlas, Küresel Pazarda Gücünü Artırıyor

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Petlas, hem iç hem de dış pazarda büyüme ivmesini sürdürüyor. AKO Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Can Özcan'ın açıklamalarına göre, Petlas 2023 yılında 14 milyar 662 milyon TL'lik ciro ile sektördeki güçlü konumunu daha da pekiştirdi. 300 farklı desen ve 3500 farklı ebatta üretilen üstün nitelikli lastikler, dünya çapında 130’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Bu başarı, Petlas'ı küresel rekabet gücüne sahip bir Türk markası yapmanın yanı sıra, savunma sanayiine yönelik Ar-Ge ve üretim çalışmalarında da önemli bir oyuncu haline getiriyor.

2023'te hayata geçirilen 20 milyon dolarlık yeni akıllı depo yatırımıyla firma, toplamda 106 bin metrekarelik alana ve ek 1 milyon adet binek lastik depolama kapasitesine ulaştı. Aynı yıl içerisinde 16 yeni ürün, 248 yeni ebat geliştirilirken, 16 yeni savunma sanayi projesine de imza atıldı. Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında 38 bin 640 ton atık suyun geri kazanıldığı 2023'ün ilk altı ayında, Petlas fabrikasının çatısına ve üretim tesisinin atıl kısmına kurulan güneş enerji santrali (GES) ile temiz elektrik enerjisi üretimine geçildi. GES projemizle yıllık toplam 40 bin MW saat elektrik üretimi gerçekleştirme kapasitesine ulaşıldı.

2024 yılına yönelik olarak, Özcan sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda yeni yatırımlara ve projelere devam edeceklerini belirtti. Yeni fabrika yatırımı ile üretim kapasitesinin 100 ton artırılması planlanıyor. Bu stratejik adımlar, Petlas'ın sektördeki liderliğini pekiştirmesini ve global pazarda daha fazla rekabet gücü kazanmasını sağlayacak önemli gelişmeler arasında yer alıyor.

Kaynak: Pandermos 10,5

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.